Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

< Püf noktası >

Gerek yüz yüze gerekse online alışverişte laf cambazlarının, yanıltıcı etiketlerin oyununa gelmemek için bazı inceliklere dikkat etmenizde yarar var;

  1. 100'de 100 Pamuk(lu): Doğrudur; pamuk, tekstil ürünlerinin vazgeçilmez hammaddesi olduğu için kumaşın içinde kesinlikle pamuk vardır ancak "%100 pamuk" kelimesi ile "pamuklu" kelimesi aynı değildir. Doğrusunu anlamak için ürünün hem dış ambalajına hem de iç etiketine iyi bakmalısınız. Özellikle iç etiketinde herhangi bir bilgi yoksa şüphe edebilirsiniz.
  2. Asla çekmez-salmaz: Yanlıştır; pamuğun suya karşı kayıtsız kalması doğasına aykırıdır. Kullanım ve yıkama koşullarına göre hiç deforme olmayacak pamuklu kumaş yoktur ancak dokumada kullanılan elastan, polyester, viskon gibi karışımlarla bu süre uzatılabilmektedir. Bu da ürünü kaliteli hale getirir ki aynı gibi görünen iki mal arasındaki fiyat farkı da buradan doğar.
  3. Ter emici: Aldatıcıdır; çünkü her giysi az çok ter emer. Son zamanlarda özellikle market raflarındaki çoraplarda bu etiketi görmekteyiz ama işin aslı şudur ki ter emicilik kabiliyeti sırasıyla 1-Bambu, 2-Modal, 3-Pamuk, 4-Karışım dokular, şeklindedir.
  4. Bambu(lu): Doğrudur; ama ne kadarı bambu? Ter emici hilesinin bir başka versiyonu da budur. Tekstil bilgi sayfamıza göz atarsanız göreceksiniz ki her iplik türü istenilen oranda diğerleriyle karıştırılabilmektedir.
  5. Organik: Aldatıcıdır; esasen tarımla birlikte hayatımıza giren organik kavramı tekstilde de kendine yer buldu. Bundan anlaşılması gereken "organik" tabir edilen giysinin hammaddesinin tamammen doğal olduğudur ki bunun için de iplikten paketlenmiş giysi aşamasına kadar boyama, ağartma, parlatma gibi hiç bir kimyasal işlem görmemesi gerekir ki bu pek mümkün değildir. Kaldı ki mümkünse bile fiyatı öyle cazip olmayacaktır. Doğal pamuk, kar beyaz olmadığı gibi renkli modal da artık saf değildir.
  6. İpek Viskon, İpek Saten: yerine "ipeksi" dense daha doğru olurdu zira bu tanımlama, ipekten mamül anlamı uyandırıyor. Oysa işin sırrı kullanılan kumaşın karışımındadır. Viskon, elastan, pamuk, polyamid ve ipek uygun oranlarda karıştırılmış ve ideal biçimde dokunmuş olduğundan cildinizde ipeksi bir yumuşaklık hissi verir. Gerçekten kullanımı keyifli, bakımı kolay, uzun ömürlü ürünlerdir.
  7. Dikişsiz: Bu ibareyi gördüğümüz ürünün üzerinde dikiş gördüğünüzde hayal kırıklığına uğruyorsanız yanlış anlamışsınız demektir. Bundan kasıt, ürünün tek parça olarak kesildiği, ayrı parçaların dikilerek birleştirilmediğidir ancak kemer, paça, ağ gibi yerlere son şeklini veren belli belirsiz dikişler vardır.
  8. Size çok yakıştı: İşte bazı hanımların en zayıf noktalarını yakalayan cümle. Başkasının görüşü sizinkinden daha önemli olamaz, öncelikle ihtiyacınız, sonra zevkiniz ve paranız satın alma kararınızda etkili olmalıdır. Emin olunuz ki aynı ürün, onu almayı düşünen herkese "Çok yakıştı(!)"